Finlandia nie należy do krajów szczególnie turystycznych. Jeśli już ktoś się tutaj wybiera, to do Laponii albo właśnie do Helsinek, aby zwiedzić stolicę kraju. Tak się składa, że w Helsinkach, Espoo i okolicach spędziłam w sumie już prawie 2 tygodnie, więc dzisiaj chciałam Wam pokazać 15 ciekawych miejsc w okolicy. Tak żebyście nie musieli się już zastanawiać nad tym, co zobaczyć w okolicach Helsinek podczas Waszego wyjazdu 🙂

Większość tych miejsc znajduje się na obrzeżach miast i do prawie wszystkich można dojechać komunikacją miejską. Także nie potrzebujecie żadnego samochodu, tylko bilet, plecak i w drogę!

Kolejność miejsc w zestawieniu, co zobaczyć w okolicach Helsinek, także nie jest przypadkowa i zaczyna się od miejsc najbliższych centrum i kończy na najbardziej oddalonych.

1. Centrum Helsinek

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach

Zwiedzanie okolic Helsinek warto zacząć od… samego centrum Helsinek. Nie znajdziecie tutaj typowej starówki, ale, mimo to, warto odwiedzić kilka punktów w centrum. Polecam zacząć od Soboru Zaśnięcia Matki Bożej (Soboru Uspieńskiego), Katedry Helsińskiej oraz hali targowej Vanha Kauppahalli. A gdy już odwiedzicie najbardziej znane miejsca, to możecie zajrzeć do wykutego w skale kościoła Temppeliaukio i na najbardziej reprezentacyjną ulicę Helsinek – Esplanadi. No i oczywiście nie zapomnijcie powłóczyć się pomiędzy restauracjami w dzielnicy Kamppi.

Po więcej szczegółów możecie zajrzeć do mojego wpisu o Helsinkach, który napisałam po pierwszym pobycie w stolicy Finlandii.

2. Spacer brzegiem Bałtyku

Ścieżki spacerowe wzdłuż wybrzeża
Ścieżki spacerowe wzdłuż wybrzeża

Po zwiedzaniu centrum Helsinek, proponuję wybrać się na spacer brzegiem Bałtyku. Wzdłuż większości brzegów znajdziecie malownicze ścieżki z ławkami, na których można odpocząć i popatrzeć w morze. Albo poobserwować okoliczne zatoki i wysepki rozrzucone na wodzie.

3. Parki miejskie w Helsinkach

Punkt widokowy w Parku Kaivopuisto
Punkt widokowy w Parku Kaivopuisto

Helsinki nie należą do bardzo zielonych miast, ale trzeba przyznać, że tutejsze parki miejskie są bardzo malownicze. Głównie za sprawą skalnych wzgórz, gdzie kamienie wychodzą na powierzchnię ziemi i tworzą niesamowicie malownicze krajobrazy.

Moimi faworytami są Park Tähtitorninvuori ze świetnym widokiem na ogromne promy oraz nadbrzeże Bałtyku. W parku znajduje się także obserwatorium astronomiczne Helsinek.

Oraz Park Kaivopuisto, w którym znajdziecie skalne ściany i ładny widok na pobliskie wyspy. W tym także na Twierdzę Suomenlinna.

4. Park rozrywki Linnanmaki

Park rozrywki Linnanmaki
Park rozrywki Linnanmaki

To propozycja dla osób, które lubią adrenalinę albo dla tych, którzy mają już dość tradycyjnego zwiedzania. Niestety, park jest otwarty tylko w sezonie ciepłym, a więc dopiero od maja. Jest sporo atrakcji dla dzieci, ale dorośli także znajdą coś dla siebie.

Aktualne godziny otwarcia, ceny biletów i mapę parku znajdziecie na oficjalnej stronie parku.

5. Twierdza Suomenlinna

Twierdza Suomenlinna Co zobaczyć w okolicach Helsinek?
Twierdza Suomenlinna

Jak dla mnie jedna z obowiązkowych rzeczy do zrobienia w Helsinkach i zdecydowany “must have” na liście, co zobaczyć w okolicach Helsinek. Twierdza Suomenlinna leży na 6 wyspach, a jej okolice nadal są zamieszkiwane przez około 800 osób. Dostać można się tutaj promem, który kursuje z samego centrum Helsinek. Na szczęście promy włączone są do sieci komunikacji miejskiej, więc jeśli macie bilet całodniowy, to dopłyniecie tutaj bez dodatkowych kosztów.

Samo zwiedzanie murów i wysp jest darmowe. Bilety wstępu są pobierane tylko za odwiedzanie niektórych muzeów. Muszę przyznać, że wyspy są bardzo malownicze i kamienne mury pięknie współgrają z tutejszymi skałami i błękitem morza. Pamiętajcie tylko żeby ubrać się ciepło, bo wiatr jest bardzo dokuczliwy i szybko potrafi wyziębić.

6. Ścieżka przyrodnicza Lammassari (Lammassaaren pitkospuut)

Ścieżka przyrodnicza Lammassari
Ścieżka przyrodnicza Lammassari widziana z wieży widokowej

To propozycja do osób, które lubią spędzać czas na łonie natury. Bardzo urokliwa ścieżka poprowadzona drewnianymi kładkami i pomostami przez podmokłe brzegi zatoki. Tutejsze trawy są tak wysokie, że nie widać nic poza nimi i szlakiem. Na szczęście widoki też można podziwiać, a to za sprawą kilku wieży widokowych, które ustawione są na terenie całego obszaru.

Mimo tego, że ścieżka Lammassari leży całkiem blisko centrum, raczej nie grożą Wam tutaj tłumy. Ja podczas mojej przechadzki spotkałam tylko 2 osoby.

7. Park Tullisaaren puisto

Park Tullisaaren puisto Co zobaczyć w okolicach Helsinek?
Park Tullisaaren puisto

Kolejne ciekawe miejsce, które leży na obrzeżach Helsinek. Teoretycznie jest to kolejny park miejski, ale na jego terenie znajduje się kilka przepięknych willi pochodzących z XIX wieku. Ziostały one wybudowane przez architekta Theodora Deckera dla dzieci z rodu Borgström. Na terenie parku znaleźć można kilka takich budynków, niestety nie wszystkie zachowane są w dobrym stanie.

Także, jeśli ktoś szuka miejsca, które łączy w sobie historię i naturę, to będzie zadowolony 🙂

8. Szlak Bergön (Bergön luontopolku)

Co zobaczyć w okolicach Helsinek? Szlak
Wieża widokowa Bergön

Propozycja dla tych, którzy chcą trochę pochodzić w spokoju i ciszy. Szlak ma około 3 km długości i na całej długości oznaczony jest zielonymi, fluorescencyjnymi kropkami umieszczonymi na drzewach. Oznaczenia nie są jednak idealne i podczas całej wycieczki chyba ze trzy razy zdarzyło mi się zejść z oryginalnego przebiegu ścieżki.

Ścieżka mimo tego, że nie jest długa, to jest dość urozmaicona. Są górki, dołki, tereny podmokłe i skalne wychodnie. Ale największą atrakcja na całej trasie jest dość wysoka wieża widokowa, z której możemy podziwiać całą okolicę. Wszystkie zatoki i wysepki są w zasięgu ręki, a jeśli wytężymy wzrok, dojrzymy też wysokie zabudowania centrum miasta.

9. Szlak Haukki (Hanikan luontopolku)

Co zobaczyć w okolicach Helsinek? Szlak Haukki
Szlak Haukki

Kolejny szlak, położony kilka kilometrów na północ od szlaku Bergön. Znajduje się na trasie tego samego autobusu (linia 145), więc łatwo można je połączyć. Szlak Haukki jest dłuższy, bo pełna wersja to około 7 km i 2-3 godziny wędrówki.

Szlak jest bardzo urozmaicony. Pierwsza część jest bardziej skalista, mocno pofałdowana, natomiast fragment nad wybrzeżem jest płaski i mocno podmokły, więc dużą część trasy pokonuje się po drewnianych kładkach. Słowem, jest tutaj wszystko, co szlak w Finlandii powinien w sobie zawierać.

Oznaczenia są dobre, więc wystarczy trzymać się żółtych kropek namalowanych na drzewach.

Jeśli nie macie siły albo czasu na oba szlaki, to proponuję wybrać Haukki i zrezygnować ze szlaku Bergön.

10. Park Narodowy Nuuksio

Park Narodowy Nuuksio
Szlak w Parku Narodowym Nuuksio

Park Narodowy położony na północny zachód od Espoo. Można dojechać tutaj komunikacją miejską, choć trzeba liczyć się, że dojazd z centrum trwa 1,5-2 h w jedną stronę. Do dyspozycji turystów jest sporo różnych szlaków. I jak to w Finlandii, znajdziecie tutaj drewniane kładki, pofałdowany teren, jeziora i świetne miejsca grillowe i biwakowe. Na tutejszych szlakach spokojnie można spędzić 2-3 dni.

Mapę parku i wszystkie potrzebne znajdziecie na stronie parków narodowych Finlandii.

11. Park Narodowy Sipoonkorpi

Park Narodowy Sipoonkorpi
Park Narodowy Sipoonkorpi

Skoro był PN Nuuksio, to musi być także Sipoonkorpi położony na północny wschód od Helsinek. Również tutaj znajdziecie sporo szlaków spacerowych z kładkami, jeziorami i pięknymi lasami. Także jeśli mieszkacie bardziej na wschodzie i do Nuuksio macie za daleko, to spokojnie – Park Narodowy Sipoonkorpi jest świetną alternatywą 🙂

Po mapy i szczegółowe informacje zapraszam ponownie na stronę parków narodowych Finlandii 🙂

12. Vihti

Co zobaczyć w okolicach Helsinek? Vihti
Ośrodek narciarski Vihti

Najbliższy ośrodek narciarski jaki znajdziecie w pobliżu Helsinek. Mimo, że trasy nie są długie, to ich zróżnicowanie jest ogromne. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bo wyznaczono tu trasy o każdym poziomie trudności. Na amatorów skoków i akrobacji również czeka sporo możliwości.

W Vihti do dyspozycji narciarzy jest 6 wyciągów orczykowych i talerzykowych oraz 2 taśmowe.

Całodzienny karnet to wydatek 38 euro. Osoby, które nie posiadają swoich nart, muszą do interesu dorzucić jeszcze kolejne 30 euro. Sporo, ale w końcu jesteśmy w Finlandii…

Na pocieszenie mogę powiedzieć, że w żadnej wypożyczalni w Polsce nie dostałam tak dobrego sprzętu i tak ostrych nart. Więc przynajmniej na to nie można narzekać 😉

Nie kursuje tutaj komunikacja miejska, ale w sezonie możecie załapać się na skibus jeżdżący 2 razy dziennie do centrum Helsinek.

Ceny, godziny otwarcia i rozkład jazdy skibusa znajdziecie na stronie ośrodka.

13. Szlak Kukuljärvi

Co zobaczyć w okolicach Helsinek? Zachód słońca na szlaku Kukuljärvi
Zachód słońca na szlaku Kukuljärvi

A co zobaczyć w okolicach Helsinek, jeśli masz do dyspozycji samochód?

Na pierwszy ogień idzie szlak Kukuljärvi, który na razie jest najpiękniejszym szlakiem, jaki przeszłam w południowej Finlandii. Jego długość to prawie 9 km i znajdziemy na nim wszystko, co powinno być na szlaku w Finlandii, a nawet więcej. Czyli są drewniane kładki, jezioro, rzeka, skały, lasy i miejsca piknikowe. Do tego bardzo urozmaicona rzeźba terenu, dzięki której mało jest tutaj odcinków płaskich. Przez większość szlaku idziemy albo do góry, albo do dołu. Naprawdę można się chwilami zmęczyć.

Na szlaku jest też kilka trudniejszych fragmentów, gdzie jest dość stromo, co szczególnie ma znaczenie zimą. W dwóch miejscach na stałe zamontowana jest lina, która ma ułatwić wejście i zejście po stromiźnie.

My na trasę wybraliśmy się pod koniec dnia, więc nad jeziorem zameldowaliśmy się prawie o zachodzie słońca. Ależ tam było pięknie!

Także bardzo polecam, jeśli szukacie pięknego i bardzo zróżnicowanego szlaku, to lepiej chyba nie możecie wybrać 🙂

14. Kuźnia Strömfors (Ruukki)

Strömfors
Strömfors

Jeśli wybierzecie się na szlak Kukuljärvi, koniecznie zajrzyjcie do położonego tuż obok miasteczka, w którym znajdziecie jedną z najstarszych kuźni w Finlandii. Tutejsza architektura jest naprawdę wyjątkowa i warto przejść się na krótki spacer pomiędzy starymi, czerwonymi domami. W niektórych znajdziecie kawiarenki albo sklepiki z ręcznie wykonanymi przedmiotami.

Zdecydowanie więcej dzieje się tutaj latem, bo zimą wszystko pozamykane jest na cztery spusty. Ale nawet wtedy, będąc w okolicy, warto zajechać 🙂

15. Lahti

Kompleks skoczni narciarskich w Lahti
Kompleks skoczni narciarskich w Lahti

Ostatnią propozycją będzie Lahti, czyli znany ośrodek sportów zimowych. To tutaj co roku odbywają się jedne z zawodów pucharu świata w skokach narciarskich. W okolicy znajdziecie też sporo ciekawych terenów spacerowych.

Co zobaczyć w okolicy Helsinek?

Jak dla mnie przede wszystkim naturę! Południowa Finlandia to mnóstwo szlaków spacerowych, bardzo często poprowadzonych po urokliwych, drewnianych kładkach. To rozległe zatoki i jeziora ciągnące się na długie kilometry.

A co zobaczyć w okolicach Helsinek, jeśli macie tylko weekend? Przede wszystkim polecam centrum Helsinek, Twierdzę i wycieczkę po ścieżkach Lammassari. Szkoda marnować czas na długie dojazdy, jeśli do dyspozycji macie niedużo czasu.

A co zobaczyć w okolicach Helsinek, jeśli czasu macie więcej? Na pewno polecam PN Nuuksio i szlak Kukuljärvi.