Tym razem w ramach cyklu Geociekawostka przenosimy się na Filipiny. Jak już może wiece, kraj ten odwiedzany jest bardzo często przez kataklizmy naturalne: trzęsienia ziemi, huragany i wybuchy wulkanów. I to właśnie na tych ostatnich się skupimy, bo to dzięki nim powstała niezwykła wyspa. Chcąc opisać jej położenie, można by to ująć tak: wyspa na jeziorze na wyspie na jeziorze na wyspie na oceanie. Brzmi skomplikowanie?

Spójrzmy na to z góry

Niezwykła wyspa

Wyspa Luzon należy do Archipelagu Filipin i leży na Oceanie Spokojnym. Wewnątrz wyspy znajduje się bardzo duże jezioro Taal. Powstało ono w gigantycznej kalderze, która pojawiła się po wybuchu potężnego wulkanu 100 000-500 000 lat temu. Jest to trzecie największe jezioro Filipin o powierzchni 234,2 km², czyli ponad dwa razy większej niż powierzchnia Śniardw.

Ale to nie koniec opowieści, czytajcie dalej!

Na jeziorze Taal znajduje się wyspa utworzona przez aktywny wulkan – Taal. Kaldera wystaje około 300 metrów powyżej lustra wody i szacuje się, że mogła powstać nawet 100 000 lat temu! Co ciekawe, mimo oficjalnego zakazu zamieszkania, wyspa posiada stałych mieszkańców oraz jest chętnie odwiedzana przez turystów. Wulkan w ostatnich 100 latach wybuchał często, średnio co kilka lat. Ostatnia niewielka erupcja miała miejsca 7 lipca tego roku.

Na wyspie, w niewielkiej kalderze utworzyło się kolejne jezioro – Main Crater Lake. Okresowo, w czasie wysokiej aktywności wulkanu, może ono wysychać. Tak było np. na przełomie 2020 i 2021 roku. Na tym jeziorze znajduje się malutka wysepka nazwana Volcano Point.

Podsumujmy więc. Na Oceanie Spokojnym znajduje się wyspa Luzon, na której znajduje się jezioro Taal, na której znajduje się wyspa w postaci wulkanu Taal. W kalderze wulkanu jest kolejne jezioro, a na nim jeszcze jedna wysepka. Czyli możemy powiedzieć, że mamy wyspę na jeziorze na wyspie na jeziorze na wyspie na oceanie.

Uff… jak ta przyroda komplikuje wszystko 😉

Widok z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Jezioro Taal.
Źródło: NASA

Niezwykła wyspa na mapach google

Co więcej, nie jest to jedyny taki przypadek na świecie, bo taka sama sytuacja ma miejsce także w Kanadzie, na Wyspie Victorii, gdzie jest kolejne jezioro i na nim wyspa. Jest ona nawet większa, bo ma około 16 tys. m², jednak teren jest zdecydowanie cięższy (koło podbiegunowe) i mało kto się tam zapuszcza. Dla ciekawskich współrzędne: 69.793° N 108.241° W.

Widok na mapie na najmniejszą z wysp w przypadku Jeziora Wiktorii.
Źródło: Amusing Planet

Jeśli wpis Was zaciekawił to zapraszam do innych z serii Geociekawostka!

Źródła:

https://earthobservatory.nasa.gov/images/85342/island-in-a-lake-on-an-island-in-a-lake-on-an-island

https://www.amusingplanet.com/2016/12/the-island-in-lake-on-island-in-lake-on.html