Na geografii zawsze uczyli, że rzeka musi gdzieś wpływać: albo do morza, albo do oceanu, albo chociaż do innej rzeki. Jednak nikt nigdy nie wspomniał, że istnieją sobie rzeki, których te zasady nie obowiązują. Co więcej, są to naprawdę duże rzeki. Mówi Wam coś rzeka Okawango? To rzeka o długości 1600 km, która swój bieg kończy na… pustyni.

Gdzie znajduje się rzeka Okawango?

Okawango ma swoje źródła w Angoli na wschód od miasta Huambo. Początkowo przepływa przez Angolę pod nazwą Cabango, następnie stanowi granicę pomiędzy Angolą i Namibią, gdzie rzeka nazywana jest Kavango, a na końcu wpływa do Botswany już pod nazwą Okawango. Także mamy 3 kraje i 3 różne nazwy tego samego cieku.

Jeśli chodzi o długość, to rzeka ma 1600 km, czyli jest o ponad 500 km dłuższa od Wisły! Jest to czwarta najdłuższa rzeka w południowej Afryce.

Delta Okawango

Niesamowita Delta Okawango

Najbardziej wyjątkową cechą Okawango jest jej ujście, ponieważ delta kończy się pośrodku pustyni Kalahari. Woda wdziera się w suche piaski tworząc ogromną oazę o powierzchni 15000 km². Corocznie do oazy wpływa średnio aż 10000 mln m³ wody. Są to ogromne ilości, ale w rzeczywistości niewiele zostaje jej na powierzchni ziemi. Szacuje się, że zaledwie 3% całej wilgoci wsiąka w ziemię zasilając rośliny. Kolejne 2% (tylko przy wysokich stanach wody) dostaje się do rzeki Thamalakane. Pozostała część wody, czyli aż 95%, po prostu wyparowuje…

Delta Okawango jest więc deltą śródlądową. Co więcej, jest największą tego typu deltą na świecie!

Środowisko przyrodnicze na terenie Delty Okawango jest niezwykle bogate. Żyją tu tysiące różnych gatunków zwierząt, poczynając od wielkich ssaków jak słoń, czy tygrys, a kończąc na malutkich ptakach ukrytych gdzieś pomiędzy trzcinami. Oaza to głównie bagna, miejscami bardziej suche, a miejscami także mokre i głębokie. A pośród nich tysiące wysepek o różnej wielkości.

Delta Okawango.
Źródło: Diego Delso, delso.photo, License CC-BY-SA

Krajobraz zmienia się tu bardzo szybko w zależności od tego, jak daleko od początku delty jesteśmy. Im dalej, tym tereny są suchsze i charakteryzują się mniej bujną roślinnością. Można znaleźć tutaj laguny pełne czystej wody, na której kwitną sobie setki lilii wodnych. Tuż obok będą wyspy porośnięte trzcinami tak gęstymi, że nie będzie się dało ich pokonać. A kawałek dalej znajdziesz się na bagnie, na które lepiej się nie zapuszczać. Cała ta różnorodność sprawia, że Delta Okawango nazywana jest także Klejnotem Kalahari.

Duża zmienność przepływu rzeki powoduje, że krajobraz delty może być zupełnie różny w poszczególnych latach. Zdarzają się tutaj wieloletnie susze, które znacznie ograniczają życie w dorzeczu Okawango. Ale są także powodzie, które zalewają znacznie większe obszary niż zwykle, sprawiając, że część wysp zostaje całkowicie zalanych. Również pora sucha i deszczowa mają duży wpływ na sezonowe wahania wody. Najwyższy poziom wody zwykle notowany jest w okresie czerwiec-sierpień, czyli podczas tutejszej “zimy”.

Wschodnia część Delty znajduje się na terenie Parku Narodowego Moremi Game. W 2013 roku Deltę Okawango uznano także za jeden z siedmiu Cudów Afryki. Z kolei niecałe półtora roku później została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rzeka Okawango źródłem konfliktów

Rzeka Okawango jest podłożem sporu pomiędzy Namibią, a Botswaną. Namibia już wiele lat temu stworzyła projekt budowy zapory na rzece Okawango. Miałoby to rozwiązać problem Namibii z wodą i uregulować przepływ rzeki. Mogłoby to jednak mieć katastrofalne skutki dla Botswany, której 95% całej wody powierzchniowej znajduje się właśnie w Delcie Okawango. Budowa zapory niechybnie doprowadziłaby do zmniejszenia dopływu wody, co miałoby negatywny wpływ na mieszkających tu ludzi, ale także miałoby bardzo negatywny wpływ na całą deltę i znajdujące się tutaj środowisko przyrodnicze.

Czy Delta Okawango jest dostępna dla turystów?

Spływ łódką mokoro.
Źródło: Diego Delso, delso.photo, License CC-BY-SA

Zdecydowanie tak, choć trzeba pamiętać, że tutejsza infrastruktura turystyczna znacznie różni się od tej znanej nam z krajów wysokorozwiniętych. I że jest to wyprawa, do której trzeba się przygotować.

Istnieją tak naprawdę 4 główne formy zwiedzania i doświadczania Delty Okawango:

  • Lot nad Deltą samolotem
  • Safari samochodem terenowym
  • Pobyt w jednym z pensjonatów z widokiem na Deltę
  • Spływ łódką mokoro przez najbardziej dzikie tereny Delty.

Który jest najlepszy? To już pozostawiam do decyzji Wam 🙂

A jeśli temat Was zaciekawił, to zapraszam do innych wpisów z serii Geociekawostka 🙂

Źródła:

OCACOM: Realising the Benefits of Transboundary Water Cooperation in the Cubango-Okavango River Basin

https://www.africangamesafari.com/delta-okavango.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Okavango_River

https://en.wikipedia.org/wiki/Okavango_Delta