Ostatni długi weekend spędziliśmy w Kołobrzegu nad morzem, gdzie w wolnej chwili odkryliśmy Ekopark Wschodni. Ci co już mnie trochę znają, wiedzą, że uwielbiam wszystkie bagna, torfowiska i inne zbiorniki wodne, więc aż sama się dziwię, że do Ekoparku dotarłam tak późno 😉

Solne Bagno w Kołobrzegu to idealne miejsce na wycieczkę, gdy już będziesz mieć dosyć plaży, a spalona skóra będzie wołać o chwilę wytchnienia.

Czym jest Ekopark Wschodni?

Ekopark Wschodni

Ekopark Wschodni znajduje się w pólnocno-wschodniej części Kołobrzegu w dzielnicy Podczele. To przepiękne miejsce, gdzie natura otacza nas z każdej strony.

Szczególnie widokowe są drewniane kładki rozdzielające morze od słonych rozlewisk oraz grobla idąca przez sam środek Solnego Bagna.

Dojazd na Solne Bagno

Samochód najlepiej zostawić na parkingu przy ulicy Na grobli. Parking jest dość duży i bezpłatny nawet w sezonie. Mile widziane dzieci i wózki.

Współrzędne: 54.19006308167, 15.646796602641

Jeśli chodzi o dojazd komunikacją publiczną, to bez problemu dojedziecie tutaj linią autobusową nr 5 kursującą z centrum miasta. 

A jeśli lubicie rower, to śmiało. Przez większość czasu trasa prowadzi wzdłuż nadmorskiej ścieżki rowerowej (Trasa rowerowa R10), a grobla jest na tyle szeroka, że również bez problemu miniecie się z innymi. 

Trasa przez Ekopark Wschodni

Powiedziałabym, że bardzo przyjemna, spacerowa. Najpierw idziemy około 5 minut przez las, a potem wchodzimy na bardzo malowniczą groblę. Po obu stronach otwierają nam się widoki na rozlewiska Słonego Bagna. Warto wypatrywać ptaków: perkozów, rybitw oraz biegusów.

Ekopark Wschodni
Słone Bagno widziane z góry

Bo gęgawy zobaczycie na pewno.  Są wszędzie i trzeba uważać żeby przypadkiem ich nie rozdeptać 😉

Są też dość waleczne, więc nie zbliżajcie się do nic zbyt blisko, a już szczególnie do ich małych. Potrafią wtedy pokazać zęby 😉

Ekopark Wschodni
Gęgawy

Dalej grobla dochodzi do nadbrzeżnej ścieżki rowerowo-pieszej. Można zejść na plażę albo skręcić w bok. Ja polecam skręcić w lewo. Ścieżka jest tutaj szczególnie malownicza, a po około 15 minutach zamienia się w drewniane kładki. Po jednej stronie rozlewiska Słonego Bagna, a po drugiej plaża i Bałtyk.

Jednak tak malownicze położenie jest też niebezpieczne.

Ścieżka rozdzielająca morze i Solne Bagno

Ekopark Wschodni – katastrofa ekologiczna

W 2010 roku doszło tutaj do katastrofy ekologicznej. Wody roztopowe tak podniosły poziom wód gruntowych, że wał pomiędzy torfowiskami, a morzem został przerwany. Bagna odwodniły się, a wiele ptasich lęgowisk zostało zniszczonych. Na szczęście po odbudowaniu wału bagno z biegiem lat odrodziło się na nowo i obecnie wygląda równie pięknie jak kiedyś.

Pozostałością po tym wydarzeniu jest wygląd plaży na tej wysokości wybrzeża. Woda od piasku rozdzielona jest dodatkowym pasem wielkich głazów. Wszystko po to, aby fale podczas sztormu nie zniszczyły delikatnej grobli pomiędzy bagnem, a morzem. Nie będę ukrywać, nie jest to najpiękniejsza plaża w okolicy, ale widok został „zepsuty” w wyższym celu.

Małe molo na wysokości grobli

Ile czasu potrzebujesz na Ekopark Wschodni?

Ekopark Wschodni
Widok z kładki

Cała trasa przez Solne Bagno może mieć bardzo różną długość, zależnie od Twoich preferencji (2-5 km). Spacer groblą to niecały kilometr w jedną stronę. Dojście do punktu widokowego na największe rozlewiska to kolejne 800 metrów. Potem można wrócić po własnych śladach do samochodu albo wydłużyć sobie trasę o wschodnią część Solnego Bagna (dodatkowy kilometr).

I nie sugerujcie się drugą groblą, która jest zaznaczona na mapie. Jej przejście przez większość roku jest w ogóle niemożliwe, a nawet w suchszych okresach przydają się kalosze 😉

Solne Bagno – Mapa

Wybierasz się do Kołobrzegu?

W Willi Szmaragd na hasło GEOŚWIAT otrzymasz 10 zł zniżki od pokoju na każdą dobę pobytu!