Góra Biakło to niewielkie wzgórze na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest ono bardzo popularne wśród turystów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi i niewielkiemu krzyżowi na szczycie. Sama na Biakle byłam już kilka razy, w różnych porach roku, i za każdym razem jakoś mnie to miejsce urzeka.

Dlatego dziś chciałabym zabrać tam również Was 🙂

Dojazd

Aby zobaczyć Górę Biakło nie trzeba się jakoś specjalnie wysilać. Można tu dojechać bez problemu samochodem albo komunikacją publiczną:

  • Do Częstochowy można dojechać pociągiem i dalej do Olsztyna kursują busy miejskie (autobus nr 58). Rozkład jazdy: https://www.olsztyn-jurajski.pl/9114-2/
  • Samochód można zaparkować na parkingu leśnym w pobliżu Biakła. Współrzędne: 50.739325, 19.266465

Góra Biakło – trasa na szczyt

Biakło ze względu na swój charakterystyczny kształt, często nazywany jest “Małym Giewontem” albo “Jurajskim Giewontem”. Co prawda jest trochę niższy, bo osiąga tylko 340 m n.p.m., ale jego sylwetka i krzyż na szczycie zdecydowanie przywołują na myśl tatrzański Giewont.

Góra Biakło
Góra Biakło

Na szczyt Góry Biakło prowadzą dwa poprowadzone razem szlaki turystyczne: zielony i czarny.

Od parkingu leśnego idziemy za oznaczeniami w kierunku wschodnim. Oznakowanie jest średnie, ale wystarczy, że będziecie trzymać się wyraźnej, polnej drogi i po minucie zza drzew zobaczycie swój cel – charakterystyczne skały z krzyżem. Od tej pory cały czas idzie się po odkrytym terenie z widokiem na okoliczne skałki. Jest tu sporo dróg, dróżek i ścieżek, ale spokojnie trzymajcie się tych główniejszych i cały czas kierujcie się na skałę z krzyżem (od jej prawej strony).

Ostatnie podejście na szczyt

Na ostatnim odcinku czekają Was łatwe skalne “schodki” z poręczą. Tutejsze wapienie są dość wyślizgane, więc przydadzą się dobre buty z solidną podeszwą.

Jeszcze tylko kilka kroków i meldujemy się prawie na górze. Sam szczyt znajduje się na skale z krzyżem, na którą można bez problemu wejść. Krzyż postawiono tutaj w 1993 roku, na pamiątkę 15-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II.

Jeśli zdecydujecie się na wchodzenie aż na szczyt, zachowajcie dużą ostrożność, bo nie ma tu żadnych barierek, a jeden nieostrożny ruch może zakończyć się kilkunastometrowym lotem w dół. A tego byśmy nie chcieli, prawda?

Warto też pamiętać, że wapienie są skałami kruchymi, a w sezonie na zachodniej ścianie Biakła wspina się wiele osób. Uważajcie więc, aby nie zrzucić im jakiegoś kamienia na głowę.

Góra Biakło
Tuż pod szczytem Góry Biakło

Góra Biakło – jakie widoki oferuje?

Gdy już znajdziecie się na szczycie, otworzy Wam się przepiękna panorama na okolicę.

Na północy widać charakterystyczne wieże Zamku w Olsztynie, a bliżej skałki na Lipówkach. Co ciekawe, Lipówki są o 11 metrów wyższym wzniesieniem od Biakła. Na północnym zachodzie, nad lasami, wystają kominy przemysłowe Częstochowy. A na południu i wschodzie widać zalesione wzgórza rezerwatu Sokole Góry, gdzie nie gdzie poprzetykane wystającymi skałami.

A jeśli dobrze się przyjcie, to na północy zobaczycie też Górne Towarne i wzgórze Zielona Góra z przepiękną jaskinią.

Góra Biakło - widok na północ
Widok z Góry Biakło w kierunku północnym

Patrząc na otaczający nas krajobraz, warto pamiętać, że tutejsze skały to wapienie, które są bardzo podatne na zjawiska krasowe. Stąd fantazyjne formy skalne oraz jaskinie, których jest w okolicy mnóstwo. Można znaleźć tu także charakterystyczne mini formy krasowe m.in. żłobki i żebra krasowe.

Tego typu tereny są też chętnie porastane przez murawy kserotermiczne – niską roślinność ciepłolubną.

Góra Biakło - widok na zachód
Widok na zachód, w stronę parkingu

Powrót lub dalsza trasa

Powrót do parkingu można zrobić tą samą drogą albo bardziej na około kręcąc się po innych okolicznych skałkach. W zasięgu godziny są także ruiny Zamku w Olsztynie oraz Rezerwat Sokole Góry, gdzie doprowadzi Was zielony i czarny szlak.

Góra Biakło – zachód słońca

Góra Biakło

Biakło to także idealne miejsce na obserwację zachodu słońca. Ciepłe, miękkie światło oświetla okoliczne skały i ruiny Zamku w Olsztynie. A gdy zaczyna zapadać zmrok, po kolei możemy obserwować jak Olsztyn i pozostałe wsie powoli zapalają światła.

Góra Biakło zachód słońca
Zachód słońca widziany z Góry Biakło

Góra Biakło – wspinanie

Góra Biakło jest bardzo popularnym miejscem wspinaczkowym. Drogi są bardzo zróżnicowane, częściowo obite, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ja na razie miałam okazję zapoznać się tylko z jedną drogą – IV na skale z krzyżem, robionej tuż przed zachodem słońca. Ale pewnie jeszcze kiedyś wrócimy.

Góra Biakło
Góra Biakło

Mapa dojścia na Górę Biakło

Od parkingu na szczyt macie do przejścia 600 metrów i 65 metrów do podejścia. Także czas przejścia podstawową trasą w jedną stronę to 15-30 minut w zależności od kondycji i liczby zdjęć po drodze 😉