
Góra Biakło to niewielkie wzgórze na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest ono bardzo popularne wśród turystów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi i niewielkiemu krzyżowi na szczycie. Sama na Biakle byłam już kilka razy, w różnych porach roku, i za każdym razem jakoś mnie to miejsce urzeka.
Dlatego dziś chciałabym zabrać tam również Was
Dojazd
Aby zobaczyć Górę Biakło nie trzeba się jakoś specjalnie wysilać. Można tu dojechać bez problemu samochodem albo komunikacją publiczną:
- Do Częstochowy można dojechać pociągiem i dalej do Olsztyna kursują busy miejskie (autobus nr 58). Rozkład jazdy: https://www.olsztyn-jurajski.pl/9114-2/
- Samochód można zaparkować na parkingu leśnym w pobliżu Biakła. Współrzędne: 50.739325, 19.266465
Góra Biakło – trasa na szczyt
Biakło ze względu na swój charakterystyczny kształt, często nazywany jest “Małym Giewontem” albo “Jurajskim Giewontem”. Co prawda jest trochę niższy, bo osiąga tylko 340 m n.p.m., ale jego sylwetka i krzyż na szczycie zdecydowanie przywołują na myśl tatrzański Giewont.

Na szczyt Góry Biakło prowadzą dwa poprowadzone razem szlaki turystyczne: zielony i czarny.
Od parkingu leśnego idziemy za oznaczeniami w kierunku wschodnim. Oznakowanie jest średnie, ale wystarczy, że będziecie trzymać się wyraźnej, polnej drogi i po minucie zza drzew zobaczycie swój cel – charakterystyczne skały z krzyżem. Od tej pory cały czas idzie się po odkrytym terenie z widokiem na okoliczne skałki. Jest tu sporo dróg, dróżek i ścieżek, ale spokojnie trzymajcie się tych główniejszych i cały czas kierujcie się na skałę z krzyżem (od jej prawej strony).

Na ostatnim odcinku czekają Was łatwe skalne “schodki” z poręczą. Tutejsze wapienie są dość wyślizgane, więc przydadzą się dobre buty z solidną podeszwą.
Jeszcze tylko kilka kroków i meldujemy się prawie na górze. Sam szczyt znajduje się na skale z krzyżem, na którą można bez problemu wejść. Krzyż postawiono tutaj w 1993 roku, na pamiątkę 15-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II.
Jeśli zdecydujecie się na wchodzenie aż na szczyt, zachowajcie dużą ostrożność, bo nie ma tu żadnych barierek, a jeden nieostrożny ruch może zakończyć się kilkunastometrowym lotem w dół. A tego byśmy nie chcieli, prawda?
Warto też pamiętać, że wapienie są skałami kruchymi, a w sezonie na zachodniej ścianie Biakła wspina się wiele osób. Uważajcie więc, aby nie zrzucić im jakiegoś kamienia na głowę.

Góra Biakło – jakie widoki oferuje?
Gdy już znajdziecie się na szczycie, otworzy Wam się przepiękna panorama na okolicę.
Na północy widać charakterystyczne wieże Zamku w Olsztynie, a bliżej skałki na Lipówkach. Co ciekawe, Lipówki są o 11 metrów wyższym wzniesieniem od Biakła. Na północnym zachodzie, nad lasami, wystają kominy przemysłowe Częstochowy. A na południu i wschodzie widać zalesione wzgórza rezerwatu Sokole Góry, gdzie nie gdzie poprzetykane wystającymi skałami.
A jeśli dobrze się przyjcie, to na północy zobaczycie też Górne Towarne i wzgórze Zielona Góra z przepiękną jaskinią.

Patrząc na otaczający nas krajobraz, warto pamiętać, że tutejsze skały to wapienie, które są bardzo podatne na zjawiska krasowe. Stąd fantazyjne formy skalne oraz jaskinie, których jest w okolicy mnóstwo. Można znaleźć tu także charakterystyczne mini formy krasowe m.in. żłobki i żebra krasowe.
Tego typu tereny są też chętnie porastane przez murawy kserotermiczne – niską roślinność ciepłolubną.

Powrót lub dalsza trasa
Powrót do parkingu można zrobić tą samą drogą albo bardziej na około kręcąc się po innych okolicznych skałkach. W zasięgu godziny są także ruiny Zamku w Olsztynie oraz Rezerwat Sokole Góry, gdzie doprowadzi Was zielony i czarny szlak.
Góra Biakło – zachód słońca

Biakło to także idealne miejsce na obserwację zachodu słońca. Ciepłe, miękkie światło oświetla okoliczne skały i ruiny Zamku w Olsztynie. A gdy zaczyna zapadać zmrok, po kolei możemy obserwować jak Olsztyn i pozostałe wsie powoli zapalają światła.

Góra Biakło – wspinanie
Góra Biakło jest bardzo popularnym miejscem wspinaczkowym. Drogi są bardzo zróżnicowane, częściowo obite, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ja na razie miałam okazję zapoznać się tylko z jedną drogą – IV na skale z krzyżem, robionej tuż przed zachodem słońca. Ale pewnie jeszcze kiedyś wrócimy.

Mapa dojścia na Górę Biakło
Od parkingu na szczyt macie do przejścia 600 metrów i 65 metrów do podejścia. Także czas przejścia podstawową trasą w jedną stronę to 15-30 minut w zależności od kondycji i liczby zdjęć po drodze