Ostatni tydzień był naprawdę gorący i wielokrotnie marzyłam tylko o tym, aby zanurzyć się w przeraźliwie zimnym górskim potoku. Niestety, nie było mi to dane, więc trzeba było zadowolić się zimnym prysznicem. Myśli jednak cały czas uciekały do wody i dlatego dzisiaj chciałam zabrać Was nad Źródła Wiercicy. Moim zdaniem to najpiękniejsze źródło na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. 

Źródła Wiercicy

Źródła Wiercicy
Najwydajniejsze szczeliny

Jura Krakowsko-Częstochowska słynie głównie z przepięknych wapiennych formacji skalnych.

Za czasów szkolnych wpajali nam, że na Jurze nie ma wód płynących i wszystko płynie pod ziemią. Jeśli jednak weźmiecie do ręki mapę, szybko okaże się, że to nie do końca prawda. I choć rzek za dużo tutaj nie znajdziecie, to źródeł jest tu naprawdę dużo.

Jednym z nich są właśnie Źródła Wiercicy – 30-kilometrowej rzeki płynącej przez północną część Jury. Początek dają jej 3 źródła:

  • Źródło Zygmunta
  • Źródło Elżbiety
  • Źródło Zdarzeń

Pierwszym jest Źródło Zdarzeń, położone przy ruinach Zamku Ostrężnik, ale jest ono okresowe. Wypływającą wodę zobaczycie więc tylko w okresach mokrych. Podczas suszy przywitają Was tylko suche wapienie.

My skupimy się jednak na trzecim źródle, ponieważ to ono tworzy przepiękny krajobraz i zawsze oferuje chłodną wodę.

Dojazd

Samochód najlepiej zostawić na parkingu w pobliżu Diabelskich Mostów. Parking jest bardzo duży i bezpłatny.
Współrzędne: 50.68509423410485, 19.4107177884216

Jeśli chodzi o dojazd komunikacją publiczną, to do Złotego Potoku bez problemu dojedziecie busem (np. Jurabus). A potem spacerem przez Rezerwat Parkowe możecie dojść do źródeł (niecałe 5 km w jedną stronę).

Tym razem wyjątkowo nie trzeba iść daleko, bo źródła znajdują się 5 minut od parkingu. Wchodzimy w las i trzymamy się ścieżki idącej maksymalnie po lewej, równolegle do drogi asfaltowej. Jeszcze kilka minut i stajemy nad źródłami. 

Źródła Wiercicy
Dalszy bieg Wiercicy

Źródło Zygmunta

Źródło Zygmunta jest źródłem szczelinowym, gdzie woda nie wypływa z jednego konkretnego miejsca. W promieniu kilkunastu metrów można znaleźć aż 10 szczelin, z których wypływa woda. Najbardziej wydajne znajdują się w skałach, pod niewielką skarpą.

Nisza źródliskowa jest dość duża, więc z każdej strony będziecie otoczeni zboczami. Dzięki temu tworzy się tutaj wspaniały mikroklimat z podwyższoną wilgotnością powietrza. Psuje go tylko przebiegająca obok droga i samochody, które raz na jakiś czas mącą spokojny szum źródeł.

Źródła Wiercicy – jaka jest woda?

Wypływająca tutaj woda jest bardzo czysta i należy do najwyższej klasy czystości wód. Oznacza to, że można ją pić prosto ze źródła bez żadnych obaw. 

W wodzie można też znaleźć kiełże zdrojowe i wypławki kątogłowe, które są reliktem epoki lodowcowej. Ich obecność tylko potwierdza świetną jakość wody.

Jak je rozpoznać?

Są malutkie, a dorosłe osobniki zazwyczaj nie przekraczają 2 cm długości. Z wyglądu przypominają trochę malutkie, szare krewetki. Szczególnie upodobały sobie wody o wysokim stężeniu węglanu wapnia, ponieważ jest on im potrzebny do budowy pancerzyków.

A jak wiadomo, na Jurze węglanu wapnia nie brakuje 😉

Kiełż zdrojowy

Woda ma stałą temperaturę i waha się pomiędzy 9-11 stopni.

Przepływ jest bardzo różny, raz wody jest bardzo dużo, drugim razem mniej. Ale źródło nigdy nie zanika.

Skąd wzięła się nazwa poszczególnych źródeł?

Nazwy źródeł są ściśle związane z Zygmuntem Krasińskim – poetą, który miał bardzo duży wpływ na rozwój pobliskich terenów leśnych oraz Złotego Potoku. Wiele miejsc w okolicy zawdzięcza nazwę właśnie jemu. Nie inaczej jest w przypadku źródeł. 

Elżbieta i Zygmunt to imiona jego dzieci, na cześć których nazwał źródła. Niestety, Elżbieta nie żyła długo i zmarła w wieku 4 lat.

Co dalej dzieje się z potokiem?

Źródła Wiercicy
Bujna roślinność wokół źródliska

Woda ze Źródła Zygmunta po około 500 metrach łączy się z potokiem wypływającym ze Źródła Elżbiety, tworząc rzekę Wiercicę. Wiercica meandruje potem pomiędzy skalnymi ostańcami i od czasu do czasu rozlewa się tworząc stawy. W tym m.in słynny Staw Amerykan, czyli pierwszą hodowlę pstrąga w Polsce.

Co warto robić nad źródłami?

Przede wszystkim posiedzieć, popatrzeć i posłuchać.

A potem można napić się wody i przespacerować się po okolicy. 15 minut spacerem od źródeł znajduje się słynna Brama Twardowskiego.

A jeśli masz ochotę na dłuższy spacer, to polecam przespacerować się przez cały Rezerwat Parkowe, gdzie znajdziecie m.in. Grotę Niedźwiedzią, dawne grodzisko Wały, malownicze stawy i zabytkowy Młyn Kołaczew. A wszystko to podczas 2-3 godzinnego spaceru.

Mapa

Cała trasa przez Rezerwat Parkowe to nieco ponad 7 km. Trzeba przeznaczyć na nie około 3 godzin, bo nagromadzenie ciekawych miejsc jest tak duże, że co chwilę będziesz się zatrzymywać.

Źródła Wiercicy – czy warto?

Jeszcze pytasz? 😉

Zdjęcia nawet w 50% nie oddają uroku tego miejsca. To super miejsce na piknik, krótki reset, czy zabawę z dziećmi w upalny dzień. Polecam tę wycieczkę też na rower albo z wózkiem dziecięcym.

Podobał Ci się ten wpis? Polub mnie na Facebooku albo zapisz się do Newslettera, aby nie przegapić kolejnych artykułów 🙂