Maroko nie jest krajem drogim. Ale odpowiedź na pytanie: “Ile kosztuje wyjazd na własną rękę do Maroka?”, też nie jest taki prosty. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby zorganizować taki wyjazd na własną rękę, zrobiłam spis naszych kosztów podczas 3,5 tygodniowego pobytu w Maroku. Wprowadziłam też podział na poszczególne etapy naszej podróży. Dlatego znajdziesz tutaj odpowiedzi na wszystkie 3 pytania:

 • Ile kosztuje przejście Toubkal Circuit?
 • Ile kosztuje dwudniowe wejście na Toubkal?
 • Ile kosztuje 2 tygodniowa objazdówka po Maroku?

Ceny w Maroku

Waluta w Maroku

Ceny w Maroku są troszkę niższe niż w Polsce. Ale jest też sporo rzeczy, które kosztują tyle, co u nas, więc nie spodziewajcie się też jakiś super tanich wakacji. W Maroku obowiązującą walutą jest dirham marokański. Kurs zwykle oscyluje wokół przelicznika 1 dhs = 0,42 zł.

W miejscach bardzo turystycznych często można zapłacić także w euro (Imlil, Marrakesz, Fez itp.). Aczkolwiek warto mieć na uwadze, że kurs jest mniej korzystny niż ten w kantorze. Dlatego zdecydowanie lepiej jest płacić w dirhamach.

Dirham marokański

Kantor, czy bankomat?

Przy wypłatach gotówki z bankomatów zazwyczaj pobierana jest prowizja w wysokości 30-35 dhs, ale przy posiadaniu kart wielowalutowych (revolut itp.) często jest to bardziej opłacalne niż wymiana w kantorze. Kursy w kantorach są zazwyczaj zbliżone do siebie. Wyjątkiem są kantory na lotnisku, które zazwyczaj wypadają dość niekorzystnie.

Płatności kartą

W Maroku w większości miejsc płaci się gotówką. Kartą zapłacicie w większych miastach, w marketach, czy na stacjach benzynowych. Ale nie liczcie na to w małych miejscowościach, czy niewielkich knajpkach.

Ile kosztuje przejście Toubkal Circuit?

Toubkal Circuit

Nasz wyjazd, razem z dwudniowym zwiedzaniem Marrakeszu, wyniósł około 1200 zł od osoby. Do tego doszło jeszcze jakieś 500 zł za jedzenie przywiezione z Polski i 1200 zł za bilety lotnicze z bagażem rejestrowanym. Czyli razem 2900 zł za osobę za cały 10 dniowy wyjazd. I spokojnie można było jeszcze coś oszczędzić na noclegach i jedzeniu, jeśli ktoś by chciał.

Szacunkowy kosztorys przejścia Toubkal Circuit:

 • Noclegi ze śniadaniami w prywatnych kwaterach (2xImlil, Tacheddirt, Amsouzart): 400 dh
 • Kolacje na miejscu (2xImlil, Tacheddirt, Amsouzart): 400 dh
 • Nocleg w schronisku z kolacją i śniadaniem: 320 dh
 • Gaz: 100 dh (do podziału)
 • Przewodnik: 1000 dh (do podziału)
 • Dojazd z Marrakeszu do Imlilu: 1100 dh (do podziału)
 • Mapa papierowa: 100 dh

Suma przy 2 osobach: 2200 dh, czyli około 1000 zł (plus bilety lotnicze i jedzenie). Im większą grupą jedziecie, tym taniej Was to wyjdzie. Najbardziej optymalną grupą są 4 osoby, bo idealnie dzieli się transport i przewodnik. Wtedy koszty to około 1700 dh.

A ile kosztuje wejście na Toubkal w 2 dni?

ile kosztuje wyjazd na własną rękę do Maroka - Toubkal w 2 dni
Zdobycie Toubkala w 2 dni to koszt około 700 zł

Zdecydowana większość osób wchodzi na Toubkal w 2 dni.

Pierwszy dzień to dojazd z Marrakeszu do Imlilu i trekking do schroniska pod Toubkalem. Drugi dzień to atak szczytowy, zejście do schroniska na lunch i powrót do Imlilu.

Jest to opcja zdecydowanie krótsza, łatwiejsza i tańsza. Nie wymaga też większego doświadczenia górskiego, w przeciwieństwie do szlaku Toubkal Circuit.

Z mojej strony mogę tylko powiedzieć, że przed zdobywaniem szczytu warto spędzić noc w Imlilu. Da Wam to trochę większą aklimatyzację i sprawi, że będzie Wam łatwiej wdrapać się na szczyt. Jeżeli w ciągu dnia zmienicie wyskość z 500 m, na których leży Marrakesz, na 3150, na których leży schronisko pod Toubkalem, to nieprzespaną noc macie prawie w pakiecie. W najlepszym przypadku to będzie tylko ból głowy, a w gorszym dudniące serce nie pozwoli Ci w ogóle zmrużyć oka. Wszystko zależy, jak Twój organizm będzie reagował na wysokość.

My w każdym razie widzieliśmy w schronisku wszystko: łykane ibupromy, biegunki, wymioty, bezsenność.

Ile kosztuje wyjazd do Maroka, aby zdobyć Toubkal?

 • Nocleg w Imlilu z kolacją: 150 dhs
 • Nocleg w schronisku z kolacją i śniadaniem: 29 euro (320 dhs)
 • Przewodnik: 1000 dhs (do podziału)
 • Dojazd z Marrakeszu do Imlilu: 1100 dhs (do podziału)

Przy wejściu na Toubkal we dwójkę potrzebujecie około 1500 dhs na osobę (700 zł). Przy czterech osobach ta kwota spada do 1000 dhs.

Ile kosztuje dwutygodniowa objazdówka po Maroku?

ile kosztuje wyjazd na własną rękę do Maroka? Ceny w sklepach
Paragon z Carrefoura

W Maroku komunikacja publiczna jest średnio rozwinięta. Bez problemu dojedziesz w bardziej popularne miejsca, czy do większych miast. Ale jeśli lubisz się czasem zapuścić w miejsca położone poza utartym szlakiem, najlepszą opcją będzie dla Ciebie wynajem samochodu.

Poniżej znajdziesz kosztorys 2 tygodniowej objazdówki po Maroku:

 • Wynajem samochodu na 14 dni: 5000 dh (do podziału)
 • Benzyna (2000 km): 2000 dh (do podziału)
 • Noclegi w riadach: 140 dh * 14
 • Kolacje w restauracjach: 100 dh * 14
 • Wejściówki do różnych atrakcji turystycznych: 1000 dh
 • Parkingi: 200 dh (do podziału)
 • Budżet na naciągaczy: 300 dh

Pewnie zdziwi Was ostatnia pozycja w kosztorysie. Ale niestety taka jest prawda. Niezależnie od tego, jak asertywni jesteście i jak bardzo będziecie uważać – Marokańczycy znajdą sposób, aby Was oszukać albo na coś naciągnąć. Przykre to, ale niestety prawdziwe.

ile kosztuje wyjazd na własną rękę do Maroka - bilety wstępu
Bilety do Volubilis

Ile kosztuje wyjazd do Maroka na dwa tygodnie?

W wersji średnio na wypasie powinniście liczyć około 10 000 dhs, czyli 4200 zł. Oczywiście można zejść z tej ceny, jeśli nie będzie codziennie jeść w restauracjach albo spędzicie kilka dni na campingu. Ale jeśli zależy Wam na bardzo wysokim komforcie, cena może też sporo podskoczyć. Do tego oczywiście trzeba doliczyć loty, które wahają się pomiędzy 1000-2000 zł (z bagażem nadawanym).

Jak zaoszczędzić na wyjeździe do Maroka?

Sposobów jest kilka.

Najprościej pojechać w kilka osób, najbardziej optymalnie w 4-5. Wtedy najlepiej będą Wam się dzielić koszty transportu, przewodników, samochodu, paliwa itp.

Dużym kosztem są też noclegi, więc możesz rozważyć spędzenie kilku nocy na polu campingowym albo w ogóle na dziko. Uprzedzam tylko, że większość Maroka jest uboga w roślinność, więc spanie na dziko oznacza, że będzie Was często widać z drogi/zabudowań etc.

Jeśli chcesz zjeść coś na mieście, nie wybieraj restauracji w samym centrum. Będą one zdecydowanie droższe, czasem nawet 2-krotnie. Aczkolwiek polecam zjeść kolację o zachodzie słońca nad głównym placem Marrakeszu. To doświadczenie akurat jest warte tej 2-krotności 🙂

Ten widok był warty wyższych cen w restauracji!

Zanim cokolwiek zamówisz, ustal cenę. Jeśli tego nie zrobisz, możesz być niemal pewien, że policzą Cię bez litości. A dziwnie targować się o coś, co już się zjadło, prawda? 😉 Ta sama zasada dotyczy zamawiania taksówek, czy przewodnika.

No i przede wszystkim – targuj się! To tutejszy sport narodowy 😉

Ile kosztuje wyjazd na własną rękę do Maroka?

Mam nadzieję, że znalazłeś w tym wpisie wszystkie potrzebne informacje, które pomogą Ci jeszcze lepiej zaplanować Twój wyjazd. Ile kosztuje wyjazd na własną rękę do Maroka – zależy w dużej mierze od Ciebie i od tego, jak chcesz spędzić ten wyjazd.

My za 24 dni w Maroku wydaliśmy około 6000 zł za osobę, już z biletami lotniczymi. Spokojnie można by to zbić o jakieś 2000 zł, gdybyśmy więcej spali na dziko, więcej jedzenia robili sami i objazdówkę robili w 4 osoby, a nie w 2. Także taki wyjazd można zorganizować naprawdę tanio!