W tym roku miałam okazję spędzić półtora tygodnia w górach południowej Rumunii. Tym razem były to góry Retezat i Godeanu. Kiedy sama szukałam informacji o tych regionach o Retezacie można było coś znaleźć, ale o Godeanu oprócz tego, że są, to niewiele więcej można było się dowiedzieć. Więc chciałabym zrobić jeden post ogólny zanim przejdę do konkretnych relacji z poszczególnych dni. Co robiłam znowu w Rumunii? Wszystkiemu winny Kurs Przewodników Górskich <klik>.

1. Charakter gór Reteazat i Godeanu

Widok na dolinę z jeziorem wchodząc na Retezat
Retezat

Przed wyjazdem słyszałam opinie, że Retezat to takie nasze Tatry Zachodnie, a Godeanu to takie wyższe Bieszczady. Czy to prawda? Poniekąd tak. Ja Retezat określiłabym jednak bardziej jako Tatry Wysokie. Może i nie ma tam aż tylu trudnych szlaków, ale zdarzają się miejsca ubezpieczone metalową liną, a część miejsc potencjalnie niebezpiecznych nie posiada żadnych zabezpieczeń. Co szczególnie daje się we znaki w trudniejszym terenie, gdzie grunt jest kruchy i potrafi się osuwać. Bez problemu można znaleźć tu szlaki strome, z ekspozycją, gdzie pomoc rąk jest niezbędna. 

Widok na góry Godeanu
Godeanu

Natomiast Godeanu nazwałabym bardziej Tatrami Zachodnimi. Szczyty są już bardziej kopulaste, dużo mniej skaliste, rąk w zasadzie już nie potrzebujemy do wspinaczki. Zdecydowana większość Godeanu to połoniny, więc mamy non stop piękne widoki. Jeśli ktoś był na Czerwonych Wierchach to mniej więcej do tego porównałabym te góry.

2. Dojazd do Retezatu i Godeanu

Dojazd do Retezatu możliwy jest komunikacją publiczną. My z Warszawy jechaliśmy następującą kombinacją:

 • Pociąg nocny z kuszetkami Warszawa – Budapeszt 
 • pociąg Budapeszt – Deva 
 • Bus Deva – Hunedoara 
 • I bus z Hunedoary bezpośrednio w góry. 

Jeśli ktoś nie ma ochoty na zwiedzanie Hunedoary to można bezpośrednio z Devy dojechać w góry. Gorzej ma się dojazd i powrót z Godeanu. Tu bez taksówek/stopa raczej się nie obejdzie jeśli nie macie swojego środka transportu. Przykładowe ceny taxi to my za odcinek Cerna Sat – Baile Herculane ( km) zapłaciliśmy 150 lei (ok. 140 zł) za samochód. 

Więc da się przeżyć. 

A z Baile Herculane mieliśmy już bezpośredni pociąg do Budapesztu i dalej z Budapesztu do Warszawy. 

3. Infrastruktura turystyczna

W górach Godeanu
W Godeanu namiot jest niezbędny

Retezat jest całkiem nieźle zagospodarowany. Mamy dość dobrze oznaczone i utrzymane szlaki, a także kilka schronisk. Niestety są one położone nisko, większość na wysokości około 1500 metrów i niżej, co wymaga codziennego pokonywania dużych przewyższeń. Drugą opcją jest spanie w namiocie. Jest kilka miejsc, gdzie można się rozbić (okolice schronisk, jezioro Bucura i Zanoga).Szczególnie te dwa ostatnie miejsca zasługują na chwilę uwagi, bo położone są dużo wyżej niż schroniska.

Co do wyposażenia schroniska ciężko mi coś podpowiedzieć, bo jakoś tak się złożyło, że przez te kilka dni nie byliśmy nawet w pobliżu żadnego schroniska. Wiem tylko, że noclegi warto zaklepać trochę wcześniej niż dzień przed przyjazdem. 

4. Pogoda w Retezacie i Godeanu

W Retezacie bardzo dużo pada. Często jest tak, że koło południa nachodzą chmury i przez kilka godzin można tylko podziwiać deszczowe chmury. My byliśmy w drugiej połowie sierpnia i to był strzał w dziesiątkę. Przez dwa tygodnie spadły w zasadzie dwie krople deszczu. I to ostatniego dnia z małej, ciemnej chmurki. Tak więc końcówka wakacji na wyjazd w Retezat i Godeanu to najlepszy czas. I nie tylko ja tak mówię, ale większość osób, która była tam w tym terminie w ciągu kilku ostatnich lat. 

Miejsce naszego noclegu w Godeanu
Poranki w Godeanu były bardzo rześkie

Warto pamiętać, że są to już wyższe góry i to, że w dzień mamy piękne słońce i prawie 30 stopni nie oznacza, że w nocy temperatura nie może spaść w okolice 0 stopni. Co więcej, pogoda zmienia się błyskawicznie i przy gwałtownym załamaniu nawet śnieg nie powinien Was zdziwić.

5. Mapy Retezatu

Na rynku istnieją 3 mapy Retezatu:  

 • Munti Nostrii
 • Dipam- Szarvas
 • Bel Alpin

Ja osobiście miałam tą ostatnią i wszystko byłoby świetnie, gdyby nie cięcie poziomicowe co 50 m. Dlatego raczej polecam którąś z 2 pierwszych.

Bardzo fajną mapę internetową Retezatu można tez znaleźć tu: <klik>.

6. Park Narodowy na terenie Retezatu i Godeanu

Widok na Park Narodowy Retezat
Park Narodowy Retezat

Na terenie Retezatu i części Godeanu utworzone zostały 2 parki narodowe: Park Narodowy Retezat i Park Narodowy Domogled-Dolina Cernei. Zasady tam obowiązujące są podobne do tych, które występują u nas. Czyli: zakaz chodzenia poza szlakami, biwakowania w miejscach nieprzeznaczonych, zrywania i niszczenia roślinności, płoszenia zwierząt itp.

7. Ceny

Dolina w Retezacie
Jezioro Bucura w Retezacie

Ceny w Rumunii są zbliżone do naszych. Dość drogie są owoce i warzywa, a także nabiał i mięso. 

Reszta produktów będzie w podobnej cenie. 

 • Za posiłek w restauracji zapłacicie około 30-35 lei, w barze 20-25. 
 • Pole campingowe to wydatek 7-15 lei za sobę, w zależności od standardu. 
 • Noclegi zaczynają się od 50 lei za osobę.
 • Gałka lodów to 3 leje.
 • Bus Deva – Hunedoara 9 lei
 • Zamek Corvina 30 lei
 • Całodniowe wejście do łaźni w Baile Herculane 10 lei
 • Magnes 5-10 lei

8. Język

źródła rzeki Sys w górach Godeanu
W Godeanu tylko raz spotkaliśmy turystów

W Rumunii panuje język rumuński. Zazwyczaj jednak turyści nie są mistzrami w porozumiewaniu się w tym języku, dlatego trzeba próbować na inne sposoby. Najszybciej dogadamy się po angielsku, aczkolwiek jest z tym miejscami duży problem. Czym dalej od dużych miast, tym szansa, że znajdziecie kogoś, kto chociaż cokolwiek umie po angielsku zmniejsza się. Dlatego warto mieć słowniczek polsko-rumuński i podstawowe rozmówki, bo inaczej po prostu może być problem z dogadaniem się.

Kilka razy udało nam się porozumieć po niemiecku i francusku, tam gdzie już angielski nie dał rady, ale to były pojedyncze przypadki.

9. Co warto zobaczyć?

Zamek w Hunedoarze
Zamek w Hunedoarze
 • Hunedoara
 • Monastyr Colt i Cetatea Colt
 • Jezioro Bucura i Zanoga
 • Najwyższe szczyty Retezatu: Peleaga, Retezat, Papusza itd.
 • Najwyższe szczyty Godeanu: Gugu, Godeanu, Galbena itd
 • Wąwóz Corcoaia
 • Cała dolina Cernei – mnóstwo wąwozów, wodospadów i jaskiń.
 • Baile Herculane
Wąwóz Corcoaia

To pokrótce tyle, jeśli chodzi o informacje ogólne. Najbliższe posty będą już szcegółowymi relacjami z kolejnych dni i kolejnych zdobywanych szczytów. Jeśli macie jakieś pytania albo uważacie, że powinno się coś tu jeszcze znaleźć piszcie śmiało w komentarzach.