24 maja 1909 roku utworzono w Szwecji pierwszy w Europie Park Narodowy – Park Narodowy Sarek. Na cześć tego wydarzenia co roku obchodzimy tego dnia Europejski Dzień Parków Narodowych.

I tak, dobrze myślicie, to właśnie dzisiaj!

Zapytacie pewnie, po co nam w ogóle Europejski Dzień Parków Narodowych?

Głównie chodzi tu o wzmocnienie międzynarodowej współpracy dążącej do coraz lepszej ochrony środowiska. Dzień ten oraz związane z nim działania, często są punktem wyjściowym do wspólnych projektów.

Zazwyczaj dzień ten jest też połączony z edukacją społeczną na temat ochrony środowiska. Wiele parków organizuje konkursy ((nie) przetarte szlaki), darmowe wycieczki z przewodnikiem (np. geowycieczka w Karkonoskim Parku Narodowym), czy akcje edukacyjne (Dzika drużyna polskich parków narodowych).

Park narodowy Sarek

Ale wracając do Parku Narodowego Sarek, to właśnie od niego rozpoczęła się ochrona przyrody poprzez tworzenie parków narodowych. Trzeba jednak pamiętać, że idea ta powstała znacznie wcześniej, bo już w 1880 roku A.E. Nordenskiöld proponował takie rozwiązanie. Jednak doprowadzenie projektu do końca zajęło prawie 30 lat…

A potem poszło już szybko.

Jeszcze w 1909 roku w innych lokalizacjach powstaje kolejne 8 parków narodowych!

Park Narodowy Sarek – czyli szwedzka Alaska

Park Narodowy Sarek chroni krajobraz północnej części Gór Skandynawskich. Trzeba przyznać, że jest to ogromny teren, obejmujący aż 1970 km2. Park jest trudno dostępny i rzadko odwiedzamy przez turystów, głównie przez jego dzikość i wysokie wahania przepływów rzek. Brak tam wytyczonych dokładnie szlaków, czy infrastruktury turystycznej. Najdłuższym szlakiem jest Kungsleden, który prowadzi z północy na południe i ma prawie 800 km.

Park Narodowy Sarek

Park Narodowy Sarek to także wiele lodowców. Naliczono ich tutaj prawie 100! Co więcej, znajduje się tu także drugi najwyższy szczyt Szwecji – Sarektjåkkå o wysokości 2089 m n.p.m. To właśnie z lodowców tego szczytu bierze swój początek najdłuższa rzeka w parku, czyli Rapaätno. Oprócz lodowca Sarektjåkkå, zasila ją jeszcze 29 innych lodowców, co sprawia, że latem przepływ rzeki może być naprawdę wysoki.

Choć trudno dostępny, Park Narodowy Sarek jest naprawdę przepiękny i jeśli macie trochę doświadczenia w długich trekkingach i trudnych warunkach, te tereny mogą przypaść Wam do gustu 😉

Jeśli tak będzie, to zapoznajcie się ze stroną internetową parku, gdzie znajdziecie więcej informacji oraz mapy.

Więcej tego typu wpisów znajdziesz w sekcji Geociekawostka.