Islandia znana jest na całym świecie ze swoich pięknych widoków, wodospadów i fantazyjnych kształtów tworzonych przez skały wulkaniczne. Tutejsze wulkany ukształtowały całą wyspę i stworzyły wiele miejsc, które dzisiaj są atrakcjami turystycznymi odwiedzanymi przez przyjezdnych z całego świata. Takim miejscem jest Elephant Rock na jednej z małych wysepek, położonych kilka kilometrów od południowego wybrzeża Islandii.

Gdzie dokładnie znajduje się Elephant Rock?

Skała znajduje się nad samym Oceanem Atlantyckim na jednej z 15 wysp wchodzących w skład archipelagu Westman Islands. Heimaey to największa wyspa i jednocześnie jedyna zamieszkana. Co ciekawe, jej nazwa oznacza wyspę macierzystą, co idealnie oddaje jej charakter i znaczenie dla całego archipelagu.

Z czego zbudowana jest Skała Słonia?

Elephant Rock z drona
Elephant Rock widziany z drona.
Źródło: https://guidetoiceland.is/travel-iceland/drive/elephant-rock

Jak już wspominałam we wstępie, rzeźba terenu Islandii jest bardzo związana z procesami wulkanicznymi. Nie inaczej było i w tym przypadku.

Przypuszcza się, że Elephant Rock powstała w wyniku jednej z erupcji wulkanu Eldefell. Prawdopodobnie około 15 000 lat temu, co potwierdzają skały wulkaniczne budujące klif. To właśnie dzięki bazaltom, skała ma taki szary kolor i charakterystyczną strukturę, która przypomina prawdziwą skórę słonia.

Jak zobaczyć Skałę Słonia?

Nnajpierw trzeba złapać prom płynący z głównej wyspy na Vestmannaeyjar (Wyspy Westmana). Do samego słonia najłatwiej dostać się łódką. Rejs zajmuje około godziny, ale jest możliwy tylko w ciepłym półroczu, czyli od maja do września. Jeśli będziesz w innym terminie, musisz zadowolić się spacerem na klif albo oglądaniem słonia z pobliskiego pola golfowego, skąd widok też jest całkiem ładny.

Rejs łódką można połączyć na przykład z obserwowaniem wielorybów i zwiedzaniem pozostałych wysepek archipelagu.

To kolejny wpis z cyklu Geociekawostka.

Podobał Ci się ten wpis? Polub mnie na Facebooku albo zapisz się do Newslettera, aby nie przegapić kolejnych artykułów 🙂

Zdjęcie tytułowe: Diego Delso, License CC-BY-SA