Za oknem odwilż. Piękna, jednolita połać śniegu staje się powoli przeszłością. Idąc przez las, czasem można zauważyć, że śnieg wokół drzew jest dużo bardziej wytopiony. Często pod pniem widać już ściółkę, a pół metra dalej nadal leży 20-centymetrowa warstwa śniegu? Dlaczego tak się dzieje?

Wszystko związane jest z promieniami słonecznymi i pochłanianiem ciepła przez różne elementy przyrody. Pnie drzew bardzo dobrze chłoną promienie słoneczne i szybko się rozgrzewają, w wyniku czego śnieg dookoła nich topi się bardzo szybko.

Współczynnik zdolności odbijania promieni słonecznych to albedo. Dla pni drzew wynosi ono około 20-30%, natomiast dla śniegu jest to około 80-90%. To dlatego, gdy idziemy po śniegu zimą przy słonecznej pogodzie, nasze oczy bardzo szybko zaczynają tęsknić za okularami przeciwsłonecznymi – większość promieni odbija się od śniegu i wpada do naszych oczu, drażniąc je.

Wytopione kręgi śniegu nie muszą dotyczyć tylko drzew. Bardzo często można je zauważyć również wokół słupów albo znaków.

A Ty widziałeś/aś kiedyś wytopiony śnieg wokół drzew?

Jeśli ten wpis Cię zainteresował i chcesz dowiedzieć się innych ciekawych rzeczy, zapraszam do pozostałych artykułów z serii Geociekawostek 🙂