Perły jaskiniowe jeszcze do niedawna były uważane za bardzo rzadkie zjawisko krasu podziemnego. Każde kolejne odkrycie pereł jaskiniowych wiązało się z gorącymi wiadomościami i dyskusjami w gronie speleologów i geologów. Jednak z czasem zaczęto znajdować ich coraz więcej i, choć nadal występują tylko w niektórych miejscach, przestały być złotym gralem.

Czym jest kras?

Kras to, najprościej mówiąc, zjawisko rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne. Nie są to jednak byle jakie skały, ponieważ krasowieniu podlegają tylko wapienie, dolomity, gipsy, margle, czy halit, znany nam bardziej jako sól kuchenna. W wyniku rozpuszczania tych skał powstaje węglan wapnia, który następnie ma tendencję do wytrącania się i osadzania na każdej przeszkodzie, którą napotka. W taki sposób powstają wszystkie bogate szaty naciekowe np. przepiękne stagnaty w Jaskini w Zielonej Górze.

A także perły jaskiniowe, czyli temat naszego dzisiejszego wpisu.

Jak powstają perły jaskiniowe?

Perły jaskiniowe
Zagłębienie z perłami jaskiniowymi

Perły jaskiniowe to tak naprawdę okruchy skalne albo ziarenka piasku otoczone właśnie przez węglan wapnia. Aby doszło do ich powstania okruchy te muszą znajdować się w zagłębieniu. Nie musi być duże. Wystarczy nawet kilka milimetrów. Kluczowe jest, aby woda tam była w ruchu np. mącona przez krople wody spadające ze stropu.

Perły mają idealnie gładką powierzchnię i zazwyczaj mają kolor mleczny, taki jak węglan wapnia. Jeśli jednak woda ma w sobie domieszki innych minerałów, perły również mogą zmienić barwę. Występują na przykład czarne perły jaskiniowe, gdy woda ma w sobie domieszkę związków manganu albo pomarańczowe, gdy występują związki żelaza.

Gdzie można zobaczyć perły jaskiniowe?

Perły jaskiniowe
Skupiska pereł jaskiniowych w jednej z sudeckich sztolni

Perły jaskiniowe są stosunkowo rzadko występującym rodzajem krasu podziemnego. Zazwyczaj można je znaleźć w jaskiniach z bogatą szatą naciekową – Jaskini Raj, czy Jaskini Niedźwiedziej. Ale czasem, przy sprzyjających warunkach, mogą się pojawić też w opuszczonych sztolniach i kopalniach.

To właśnie z jednej z takich sztolni pochodzą zdjęcia. Czy ktoś by się spodziewał znaleźć tam perły? W życiu! Przyroda jednak rządzi się swoimi prawami i perły w sztolni są i mają się świetnie 😉

Czy perły są bardzo spektakularne? Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Są ładne, ale na mnie osobiście robią mniejsze wrażenie niż np. całe żyły fioletowego i zielonego fluorytu. Ale to już kwestia indywidualnego gustu 😉

Ktoś z Was widział kiedyś perłę jaskiniową? Dajcie znać w komentarzu!