Wybieracie się nad Jezioro Garda? A może już tu jesteście i szukacie pomysłów, jak spędzić czas? A może w ogóle nie wiecie, co to za miejsce i trafiliście tu przypadkiem, szukając ciekawych miejsc, gdzie można by pojechać w najbliższym czasie? We wszystkich tych przypadkach szlak Busatte-Tempesta jest dla Was!

Jezioro Garda to największe jezioro we Włoszech. Ma aż 55 km długości, a jego północne brzegi leżą na przedpolu Alp! Nic więc dziwnego, że ma naprawdę dużo do zaoferowania…

Po GSB <klik> potrzebowałam luźniejszego wyjazdu, aktywnego, ale w granicach rozsądku. Miałam ochotę też po prostu poleżeć na plaży i nie musieć nigdzie iść. W końcu po 500 kilometrowym szlaku chyba mi wolno, co nie? 🙂

U nas na pierwszy ogień poszedł szlak Busatte-Tempesta. To krótki i łatwy szlak spacerowy o długości około 5 km. Na jego pokonanie w jedną stronę trzeba przeznaczyć 1,5-2 h.

Możecie zapytać, co go wyróżnia spośród innych szlaków, których wokół Gardy jest przecież mnóstwo?

Odpowiedź brzmi: Schody i metalowe kładki zawieszone 200 metrów ponad taflą jeziora! Czy brzmi to jak dobre widoki? Absolutnie tak!

Szlak zaczyna się w Busatte (miejscowość Torbole). W nawigację najlepiej wrzucić Park Adventure. Dla samochodów jest bardzo duży parking, więc nawet w weekend nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsc.

Kierunkowskazy na Busatte.
Kierunkowskazy na Busatte.

Jeśli chcecie iść z centrum Torbole, uważajcie na oznaczenia. Startujemy z samego centrum, ale przez cały czas będą towarzyszyć Wam drogowskazy, takie jak na powyższym zdjęciu. Szukajcie tam “le Busatte”. Jedynym miejscem, gdzie oznaczeń brakuje to pobliże parkingu. Ja i kilka osób idziemy z rozpędu dalej drogą. A żeby dojść na szlak, trzeba przejść na wprost przez parking.

Szczerze polecam przejście się na pieszo z centrum, gdyż droga jest bardzo widokowa. Co prawda trzeba podejść trochę pod górę, ale za to z każdym zdobywanym metrem pojawiają się coraz piękniejsze widoki 🙂 Najpierw widzimy tylko sady oliwne i zabudowania Torbole, potem pojawia się niesamowity błękit jeziora Garda z panoramą na całe Torbole, a potem widzimy wszystkie góry dookoła jeziora, a jak się dobrze przypatrzymy to widać także Rivę del Garda.

Widok z podejścia pod początek szlaku Busatte - Tempesta
Widok z podejścia pod początek szlaku Busatte – Tempesta

Po drodze mijamy restaurację i park linowy. W końcu jednak dochodzimy do miejsca, gdzie zaczyna się szlak. Można też zerknąć sobie na mapę. Czerwona linia to szlak Busatte-Tempesta, pomarańczowa to możliwa droga powrotna, dla osób, które chcą wrócić do Busatte i nie chcą wracać tą samą drogą. Zaznaczone są także tablice informacyjne oraz schody i kładki, które znajdują się w trzech miejscach na szlaku.

Mapa szlaku Busatte - Tempesta
Mapa szlaku Busatte-Tempesta

Ścieżka jest dość szeroka, ale idąc z dziećmi trzeba uważać, bo stoki od strony jeziora są bardzo strome.

Niestety szybko okazuje się, że weekend to nie najlepszy czas na taką wycieczkę. Ludzi jest mnóstwooo! Czuję się jak na Marszałkowskiej!

Przekrój turystów jest ogromny. Są dziadkowie z wnukami, są rodzice z małymi dziećmi. Niektórzy robią szybkie marsze, inni biegają, a jeszcze inni przyszli na powolny spacer.

Jestem zła na siebie, że wybrałam się tutaj w sobotę.
Jeden z kilku momentów, gdy przede mną nie było nikogo.
Jeden z kilku momentów, gdy przede mną nie było nikogo.

Zamiast zachwycania się widokami i podziwiania przyrody, słyszę tylko rozmowy, wrzaski i szczekanie psów. Wszystkie tablice informacyjne są okupywane przez turystów, a w widokowych miejscach trzeba się ustawiać w kolejce żeby zrobić zdjęcie…

Widok na Torbole i Jezioro Garda ze szlaku Busatte-Tempesta
Widok na Torbole i Jezioro Garda

Dlatego też odcinek szlaku do pierwszych schodów pokonuję najszybciej jak się da, licząc, że po pierwszej przeszkodzie trochę się rozluźni. I w sumie mam rację. Przed schodami zrobił się ogromny korek, bo wszyscy robią zdjęcia. Część patrzy na schody nieufnie, a część zawraca.

Moim zdaniem, schody są do przejścia dla każdego wbrew temu, co czytałam w niektórych miejscach, jak szukałam informacji o tym szlaku. Nawet dla tych z lękiem wysokości. Mówię z doświadczenia, jako osoba, która boi się wejść na drabinę 😉 Warto złapać się poręczy po obu stronach i starać się nie mijać na schodach, tylko na kładkach, bo jest dość wąsko. Naprawdę nie jest strasznie!

Warto iść powoli i rozkoszować się widokami w zasadzie na caaałe jezioro.
Schody widokowe na szlaku Busatte-Tempesta
Schody są dużą atrakcją na szlaku i świetnym punktem widokowym na całe Jezioro Garda

Dalej ścieżka znowu robi się płaska i wchodzi w las. Ale za niedługo ponownie ukazują się widoki oraz drugi ciąg schodów. Moim zdaniem jest on najbardziej widokowym odcinkiem, ale i najtrudniejszym dla osób z lękiem wysokości.

Widok na Jezioro Garda ze szlaku Bustatte-Tempesta
Warto się zatrzymać i chwilę popatrzeć.
Drugi odcinek schodów na szlaku Busatte-Tempesta
Drugi odcinek schodów
Drugi odcinek schodów na szlaku Busatte-Tempesta
Drugi odcinek schodów. Schodzimy z samej góry.

Dalej szlak znów uspokaja się. Ostatni odcinek schodów jest najkrótszy i najmniej spektakularny. Na końcu szlaku znajduje się kolejna tablica z mapą. Stamtąd można zejść albo do Tempesty, albo wrócić do Busatte tą samą drogą lub skorzystać z wariantu powrotnego.

Końcówka szlaku Busatte-Tempesta
Końcówka szlaku Busatte-Tempesta
Punkt widokowy na szlaku Busatte-Tempesta
Punkt widokowy
Zejście do Tempesty
Zejście do Tempesty

Ja schodzę do Tempesty. Najpierw idziemy szeroką drogą szutrową, a na ostatnim odcinku skręcamy w węższą ścieżkę prowadzącą przez las. Tu uwaga, bo jest momentami dość stromo, a podłoże jest sypkie, więc łatwo o przewrócenie się.

Tempesta jest niestety mało przyjazna dla turystów. Schodzę do głównej drogi i muszę czekać jeszcze około pół godziny na męża, który dopiero zbierał się z pobliskiej plaży. Z tej strony w zasadzie nie ma parkingu, tylko kilka miejsc, które za każdym razem jak tam przejeżdżaliśmy były zastawione (a przejeżdżaliśmy tędy przynajmniej 10 razy w ciągu naszego pobytu nad Gardą!). Tak więc, jeśli chcecie zacząć od tego końca to lepiej podjechać autobusem. Przy samej drodze znajduje się też drogowskaz na Busatte-Tempesta, więc raczej trudno się zgubić 🙂

Informacje praktyczne o szlaku Busatte-Tempesta:

  • Dystans: 5 km
  • Czas przejścia: 1,5-2 h
  • Bilety: Brak
  • Dojazd: Samochodem lub autobusem. Z Gardy do Riva del Garda (przez Tempestę i Torbole) kursuje autobus nr 484. Rozkład możecie sprawdzić tu: <klik>. Tu także znajdziecie inne kursy oraz ceny biletów. Z Tempesty do Torbole lub Rivy bilet kosztuje 1,3 €. Przy kupnie biletu u kierowcy będzie on droższy o prawie 1€, warto więc kupić bilet wcześniej przez internet.
  • Parkingi: W Torbole jest duży parking, miejsca powinny zawsze się znaleźć. Jest bezpłatny. Tempesta to tylko kilka miejsc, ciężko trafić żeby jakieś było wolne.
  • W którą stronę iść? Ja polecam z Busatte do Tempesty. Dzięki temu po schodach będziecie schodzić, co może być na rękę osobom ze słabszą kondycją. Schodząc możecie podziwiać też widoki, bo są przed Wami, a nie za. Aczkolwiek wnioskując po proporcjach tłumu, w którym miałam okazję iść, oba miejsca startu są mniej więcej tak samo popularne.
  • Co zabrać ze sobą? Wodę i troszkę prowiantu. Krem do opalania i coś do osłonięcia głowy, bo słońce mocno przypieka, szczególnie na odcinkach ze schodami. Oprócz tego zakryte buty, ale nie muszą być typowo górskie.
  • Kiedy iść na szlak? Rano! I nie w weekend! Ja byłam na szlaku w połowie września w sobotę i tłumy były straszliwe… Nie polecam…
  • Dla kogo? Dla każdego oprócz rowerów i rodziców z dziećmi w wózku (ze względu na długie ciągi schodów). Osoby z lękiem wysokości warto żeby nie szły same , ale też powinny bez problemu dać radę.

Szlak Busatte-Tempesta to świetny szlak na rozruszanie się dla bardziej doświadczonych piechurów. Ale sprawdzi się też świetnie jako spacer na pół dnia dla całej rodziny.

W najbliższym czasie możecie się jeszcze spodziewać relacji z 2 via ferrat oraz wjazdu z rowerem na Monte Baldo 🙂

To co, kto jedzie nad Gardę? 🙂