Pasawa (Passau) to 50 tysięczne miasto położone na południu Niemiec, tuż przy granicy z Austrią. Pasawa nazywana jest miastem trzech rzek, ponieważ przy Starym Mieście do Dunaju wpadają Ilz oraz Inn. Jednak najbardziej niezwykłe jest miejsce tuż za połączeniem rzek. Rzeka ma tam trzy kolory, odpowiednie dla każdej z rzek. Dlatego też często można usłyszeć sformułowanie “trójkolorowa rzeka w Pasawie”

Trójkolorowa rzeka w Pasawie – jakie posiada kolory?

Woda z Dunaju ma zwykły, niebieski kolor.

Wody toczone przez Ilz mają ciemny kolor, niemal czarny, ponieważ ma on swoje źródła w Narodowym Parku Lasu Bawarskiego, gdzie wody mają duży kontakt z glebami torfowymi.

Ostatnią rzeką jest Inn, który wyznacza granicę pomiędzy Niemcami i Austrią. Jest to typowa rzeka lodowcowa, która swój początek bierze wysoko w Alpach. Jej kolor jest zielonkawy. Muszę przyznać, że dla mnie rzeki lodowcowe są najpiękniejszymi rzekami na świecie. Nic nie jest w stanie przebić tego pięknego koloru.

Zjawisko łączenia się i mieszania wody najlepiej widać z wzgórz otaczających miasto. Ale jako, że obecnie trudno będzie tam dojechać z powodu lockdownów, namiastkę widoków możecie znaleźć na Google Maps. Tam też całkiem dobrze widać wszystkie trzy kolory 😀

Połączenie rzek na zdjęciu satelitarnym z Google Maps.

Takie położenie Pasawy sprawia, że turyści chętnie przyjeżdżają do Pasawy, aby zobaczyć trójkolorową rzekę. Niestety, jest też druga strona medalu. Takie położenie miasta bardzo zwiększa ryzyko powodzi i rzeczywiście Pasawa jest często zalewana. Największa powódź miała miejsce 8 lat temu, w 2013 roku. Dunaj osiągnął wtedy rekordową wysokość 12,5 metra i zalał większość Starego Miasta.

Trójkolorowa rzeka w Pasawie.

Gdzie jeszcze można zobaczyć kolorowe rzeki?

Trójkolorowa rzeka w Pasawie nie jest jedynym tego typu miejscem na świecie. Zazwyczaj jednak są to połączenia dwóch, a nie aż trzech rzek. Dzieje się tak, gdy łączące się ze sobą cieki niosą zupełnie inne osady albo mają inny skład chemiczny/inną gęstość.

Przykładami podobnych połączeń w Europie mogą być Drawa z Dunajem w Osijeku, Mozela i Ren w Koblenz oraz Rodan i Arve w Genewie. A z jeszcze dalszych przykładów to połączenie Ohio z Missisipi w Cairo, Kolorado z Green River w Parku Narodowym Canyonlands, czy zbieg Alaknanda z Bhagirathi w indyjskiej miejscowości Devprayag.

Więcej wpisów o geograficznych ciekawostkach znajdziecie w kategorii Geociekawostka.